Koślawe stopy u dziecka - jak zapobiec temu schorzeniu?

Stopa płasko-koślawa to dolegliwość, której najczęściej nie uważa się za chorobę, jednak może znacznie pogorszyć jakość życia człowieka, a w najbardziej skomplikowanych przypadkach doprowadzić do zmian zwyrodnieniowych w stawie śródstopno-paliczkowym.

Czym jest stopa płasko-koślawa?

To pojęcie jest stosowane do jednoczesnego określenia trzech rodzajów deformacji stopy: odchylenia kości piętowej do wewnątrz, obniżenia łuków podłużnych stopy, a także rozchodzenia się na boki kości śródstopia. Problem łuku stopy pojawia się najczęściej w związku z:

 • przeciążeniami stopy, w tym podczas intensywnego wysiłku fizycznego;

 • osłabieniem aparatu więzadłowego stopy;

 • nadwagą;

 • zmniejszeniem elastyczności ścięgien wraz z wiekiem.

Niezależnie od przyczyn wystąpienia, stopa płasko-koślawa może powodować poważny dyskomfort i zakłócać normalne codzienne funkcjonowanie człowieka. 

Podobnie do płaskostopia, problem stopy płasko-koślawej nie staje się zauważalny od razu po jego pojawieniu się, jednak są symptomy, które mogą pomóc w jego identyfikacji we wczesnych stadiach rozwoju i zapobiec przerodzeniu w realną chorobę. Wśród objawów zwiastujących pojawienie się problemu koślawości pięt należy wymienić:

 • ból w łydkach i stopach;

 • szybkie męczenie;

 • wykoślawianie obuwia;

 • zdzieranie obcasów od strony wewnętrznej.

 

Ćwiczenia na stopy płasko-koślawe

Pronacja stopy, będąca efektem rozwoju stopy płasko-koślawej i skutkująca koślawością stóp to problem, z którym należy walczyć od samego dzieciństwa. Aby go wyeliminować można zastosować specjalnie dobrane wkładki ortopedyczne, ale ostatecznie można pozbyć się deformacji poprzez systematyczne wykonywanie zestawu ćwiczeń na koślawość pięt

Aby osiągnąć maksymalny efekt, zaleca się wykonywanie ćwiczeń na specjalnej macie o nierównej powierzchni. Maty wykonane z ekologicznych materiałów można znaleźć w przystępnej cenie, a kupując je w firmie Ortek klienci dodatkowo uzyskują zalecenia dotyczące wykonywania ciekawych ćwiczeń gimnastycznych oraz instrukcje do gier z maluchami na matach do masażu, podczas których w procesie zabawy także osiąga się efekt terapeutyczny.

Otóż, jakie ćwiczenia są korzystne dla dzieci na macie puzzle dla dzieci

 • Chodzenie po macie tam i z powrotem do przodu i tyłem;

 • Chodzenie na przemian na piętach i palcach;

 • Chodzenie na przemian na zewnętrznych i wewnętrznych krawędziach stopy;

 • Stanie piętami na macie i jednocześnie przekładanie przednich części stóp z lewa na prawo.

Dodatkowo dzieci lubią takie ćwiczenia, jak bicie braw stopami, zwijanie nogami ręczników, przenoszenie przedmiotów z miejsca na miejsce za pomocą stóp itp. Gimnastykę należy wykonywać codziennie, a jej długość powinna wynosić od 15 do 20 minut.

Ćwiczenia z dzieckiem w domu można wykonywać od 3. roku życia, przed ukończeniem 3. roku życia zaleca się robienie wszystkich ćwiczeń w obecności terapeuty. Dobrze nauczyć się wykonywać także bandażowanie, które najlepiej sprawdzi się po zajęciach na macie do masażu: utrwala efekt terapii i pozwala szybko wyeliminować obciążający dziecko ból.

Z kolei długość terapii zależy od wieku dziecka: im jest starsze, tym więcej czasu potrzeba na usunięcie defektu. Dlatego właśnie wielu lekarzy specjalistów zaleca ćwiczenia i gry na matach ortopedycznych nawet tym maluchom, u których problem nie jest widoczny - w celu profilaktyki jego wystąpienia.  

Hity sprzedaży