W jaki sposób mata korekcyjna wpływa na płaskostopie?

Płaskostopie u dzieci lub dorosłych to stan patologiczny, w którym cała podeszwa jednej lub obu stóp dotyka podłoża podczas stania. Nie jest to tylko defekt wizualny - osoby z płaską stopą często skarżą się na bolesność nóg, a z biegiem czasu, jeśli nie są podejmowane odpowiednie działania skierowane na zwalczanie schorzenia, zaczyna występować także ból kręgosłupa, zmienia się postawa ciała. Jedną z najbardziej skutecznych metod zwalczania płaskostopia jest wykonywanie zestawu ćwiczeń korekcyjnych na macie do masażu. Wyjaśnimy czym są takie maty, które są uważane za najlepsze oraz jakie ćwiczenia można na nich wykonywać w celu leczenia i profilaktyki płaskostopia oraz stopy płasko-koślawej.


Jaką matę do masażu warto wybrać?

Oferta mat do masażu na polskim rynku jest bardzo obszerna. Można znaleźć maty: kolorowe i stonowane, akupunkturowe i przeznaczone do zabawy, wykonane z kokosowego włókna lub gumy. Które z nich są zatem tymi najlepszymi? Żeby odpowiedzieć na to pytanie należy przede wszystkim zrozumieć, w jakim celu kupujemy matę. Przez wiele tysiącleci ludzkość prowadziła o wiele bardziej zdrowy tryb życia niż obecnie: odżywiała się naturalnym jedzeniem, sporo czasu spędzała na świeżym powietrzu, chodziła boso po nierównych powierzchniach - kamykach, piasku, ziemi… Dzisiaj chodzenie na boso odeszło do przeszłości, a więc od samego dzieciństwa jesteśmy pozbawieni naturalnej możliwości profilaktyki płaskostopia. 

Potrzebę chodzenia na boso po nierównych powierzchniach zastępują maty do masażu. Najlepsze są zatem takie, których powierzchnia imituje kamienie, trawę i inne naturalne obiekty. W sposób zupełnie nieuciążliwy maty aktywują punkty limfatyczne na stopach, które sprzyjają zdrowieniu całego organizmu.

Imitacja naturalnych nawierzchni to nie jedyny wymóg wobec wysokiej jakości mat do masażu. Nie powinny także wyglądać sztampowo. Wspaniale, jeśli będą pomalowane na jasne kolory, a jeszcze lepiej - jeśli umożliwią wesołą zabawę podczas wykonywania ćwiczeń. Firma Ortek oferuje na przykład maty do ćwiczeń puzzle: już sam proces ich składania wydaje się niezwykle ciekawy dla dzieci, a ponadto w zestawie z matą można otrzymać podpowiedzi odnośnie ciekawej gry planszowej, która spodoba się całej rodzinie. Dodatkowym atutem mat tego typu jest możliwość złożenia z nich nawierzchni o dowolnej długości i rozmiarach.

 

Gimnastyka stóp dla zapobiegania chorobom

Ćwiczenia, które można wykonywać na matach do masażu są bardzo zróżnicowane. Żeby dziecko zawsze było entuzjastycznie nastawione i chętnie je wykonywało, warto ćwiczyć całą rodziną, włączając wesołą muzykę lub ulubioną kreskówkę malucha. Oto przykładowe ruchy, które można wykonywać:

  • chodzenie po macie tam i z powrotem na piętach i palcach (ok. 3-5 minut);

  • wznoszenie się na palcach przez 5-8 sekund (5-10 powtórzeń);

  • chodzenie na kolanach lub w półprzysiadzie itp.

Nie jest obowiązkowe wykonywanie tylko takich ćwiczeń wzmacniających stopę, które zaleci lekarz. Można wymyślić własne ćwiczenia razem z dzieckiem, a żeby uniknąć rutynowości zmieniać plan zajęć co 5-6 dni. Systematyczny masaż stóp, łydek, kostek i okolic lędźwiowych pozwoli wzmocnić efekt.

Ćwiczenia dla dzieci na płaskostopie wykonywane za pomocą maty do masażu mogą obejmować także całkiem zwykłe działania: stojąc na macie można myć zęby lub czesać włosy, można podłożyć ją pod nogi dziecka podczas rysowania lub oglądania telewizji.  


Hity sprzedaży