Jak często powinien być wykonywany masaż stóp u dzieci?

Masaż w młodym wieku jest doskonałym narzędziem normalizacji rozwoju psychoruchowego dziecka. Uważa się, że dzieci, którym regularne wykonywano profesjonalny zabieg masażu w pierwszym roku ich życia rozwijają się szybciej, wcześniej zaczynają raczkować, siadać, stać, chodzić. Nic dziwnego, że wiele rodziców stawia sobie pytanie: do czego jest potrzebny masaż stóp u niemowląt i jak często należy go wykonywać?

W jakim celu jest wykonywany masaż dziecięcych stóp?

Masowanie stóp u dzieci pozwala pozbyć się wielu problemów zdrowotnych i rozwojowych, w tym służy do:

 • Poprawy funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego;

 • Wzmocnienia układu pokarmowego;

 • Trenowania układu oddechowego;

 • Poprawy funkcji wydzielniczej gruczołów;

 • Wzmocnienia układu mięśniowo-szkieletowego;

 • Poprawy jakości snu;

 • Uspokojenia i relaksu.

Jak masować receptory na stopach u dziecka?

Masaż punktów na stopach u dzieci umożliwia nie tylko ich prawidłowy rozwój, ale i poprawę funkcjonowania systemu nerwowego. Na stopach człowieka znajduje się tysiące punktów biologicznych, na które nawet proste naciskanie jest skutecznym i przyjemnym zabiegiem fizjoterapeutycznym, cieszącym się popularnością ze względu na minimalną listę przeciwwskazań. Taki masaż dobrze się sprawdza na przykład na ból stóp u dziecka. Masaż także pomaga na przykurcz mięśni nóg u dzieci. Masowanie stóp może polegać na ich rozcieraniu, ugniataniu, przyciskaniu oraz lekkim skręcaniu. Należy pamiętać o tym, że wszystkie ruchy powinny być maksymalnie ostrożne, nawet delikatne, szczególnie jeśli zabieg wykonywany jest u niemowlęcia. 

Bolące stopy u dziecka: czy masaż pomoże?

Powody, dla których dziecko skarży się na ból stóp mogą się różnić: nadmierna aktywność fizyczna lub niewygodne buty często powodują dyskomfort, który znika, gdy rodzice wyeliminują źródło problemu. Ale niestety są także sytuacje, kiedy powodem bolesnych stóp są krzywe nogi u dziecka. Delikatny masaż zdecydowanie nie pomoże rozwiązać tego problemu, którego bagatelizacja może doprowadzić do bardzo negatywnych skutków. Warto dowiedzieć się o fachowych sposobach masażu, na przykład zwrócić się do lekarza, który powie, jak wzmocnić mięśnie nóg. Niekoniecznie masaż powinien być wykonywany przez rodziców. Dobrze sprawdzają się:

 • Chodzenie po różnego rodzaju nierównych nawierzchniach;

 • Stanie naprzemiennie na piętach i palcach;

 • Skakanie na boso;

 • Przetaczanie nogą różnych przedmiotów itp. 

Masaż i związane z wiekiem zmiany stóp dziecka

Jak ćwiczyć mięśnie stóp w domu? Przede wszystkim, należy skonsultować się z lekarzem i otrzymać od niego zalecenia odnośnie tego, czy trzeba wykonywać masaż punktów stóp, czy całych nóżek. Niezależnie od tego, co zaleci lekarz, warto kupić dobrej jakości matę ortopedyczną, odpowiednią można znaleźć na przykład w ofercie firmy Ortek. Dla przykladu mata sensoryczna ortopedyczna dobrze sprawdzi się do wykonywania stymulacji stóp i zapewni skuteczną profilaktykę płaskostopia, z kolei mata na płaskostopie z wypustkami pomoże tym maluchom, u których w wieku 3-9 lat zaobserwowane zostało spłaszczenie stopy o różnym poziomie zaawansowania. Jeśli z kolei wybierzesz taki produkt, jak mata sensoryczna do masażu stóp "Puzzle Mix" 8 elementów możesz zapobiec rozwojowi lub wyeliminować negatywne wiekowe zmiany stóp u dzieci:

 • Stopy szpotawe;

 • Stopy płasko-koślawe;

 • Stopy wydrążone i in.

Zajęcia na matach odbywają się w postaci gry i podobają się wszystkim maluchom bez wyjątku.

Hity sprzedaży