Jak wykonywać ćwiczenia na stopy z płaskostopiem?

Wiele osób cierpi na płaskostopie, ale nie wszyscy myślą o zapobieganiu lub leczeniu tego schorzenia. Jak pozbyć się płaskostopia? Cenne i łatwe do realizacji porady znajdziesz poniżej.

Jak powszechnie wiadomo, lepiej jest zapobiegać chorobom z wyprzedzeniem, niż je leczyć. Przy problemie płaskostopia i w celu unikaniu tego schorzenia należy podjąć szereg działań. Co prawda, buty ortopedyczne są ważne, ale to tylko jeden ze środków mających pomóc. Jeśli wybrałeś już buty ortopedyczne, polecamy jeszcze jedno działanie, aby skutecznie walczyć z deformacjami stóp: specjalne ćwiczenia na płaskostopie.

Ćwiczenia powinno się wykonywać będąc boso lub w skarpetkach. Jeśli mówimy o częstotliwości ćwiczeń - im częściej będą robione, tym lepiej, jednak powinny być powtarzane przynajmniej 3 razy w tygodniu. Poniżej znajdziesz przykładowe ćwiczenia na płaskostopie u dzieci i dorosłych, które pomogą w walce z płaskostopiem, koślawością, szpotawością, jak i innymi deformacjami.

 

Ćwiczenie na płaskostopie nr 1. Rotacja stóp.

Konieczne jest zajęcie wygodnej pozycji siedzącej na krześle i rozstawienie pięt na podłodze na szerokość barków. Następnie powinny być wykonywane obroty stopami w obu kierunkach, naprzemiennie - jedna noga ma być położona nieruchomo na całej stopie na podłodze, a druga wówczas obracana. Wykonaj te same ruchy stojąc. Aby dokładnie zrozumieć, jak wykonać ćwiczenie, wyobraź sobie, że na podłodze narysowany jest okrąg, a duży palec powtarza jego kontur. Zalecamy wykonanie 10 powtórzeń.

Ćwiczenie na płaskostopie nr 2. Ćwiczenie wykonuje się ze stopami położonymi na bok.

Można je wykonywać siedząc na krześle lub stojąc na podłodze, w naprzemiennych pozycjach. Celem ćwiczenia jest kładzenie stóp na wewnętrznej, a następnie zewnętrznej stronie. Wykonaj do 10 razy.

Ćwiczenie na płaskostopie nr 3. Wywracanie stóp w wyniku naprzemiennego łączenia pięt, a następnie palców.

Pozycja wyjściowa - stopy rozstawione na szerokość ramion. Ćwiczenie można wykonać najpierw stojąc, opierając ręce za plecami, a następnie siedząc. Dla ułatwienia w pozycji stojącej możesz usiąść lekko z ugiętymi kolanami. Zrób ćwiczenie co najmniej 10 razy.

Ćwiczenie na płaskostopie nr 4. Ćwiczenie polega na naprzemiennym podnoszeniu się z pozycji wyjściowej (stopy rozstawione na szerokość barków) na piętach i palcach.

Ustaw stopy równolegle do siebie i powoli unoś się na piętach, a następnie na palcach. Wykonaj każde podniesienie 10 razy. Kolejno zrób to ćwiczenie na stopy w ten sam sposób, stojąc na jednej nodze. Zmieniaj nogi co 10 powtórzeń.

Ćwiczenie na płaskostopie nr 5. Podnoszenie z pozycji siedzącej na zewnętrznym łuku stopy.

Usiądź na krześle, stopy powinny być rozstawione na szerokość barków. Oprzyj stopy na zewnętrznej stronie i nie zmieniając pozycji stóp, stojąc na ich zewnętrznej krawędzi, podnieś się do pozycji stojącej. Powtórz ćwiczenie 10 razy. Możesz również wykonać to ćwiczenie z pozycji siedzącej na podłodze. Będzie to trudniejsze, ale bardzo skuteczne.

Ćwiczenie na płaskostopie nr 6. Chodzenie w jednym miejscu.

Ćwiczenie to należy wykonywać w szybkim tempie. Nie należy odrywać stóp od podłogi. Co więcej, stopy powinny być zwrócone lekko do wewnątrz, a nogi ugięte w kolanach. Podczas wykonywania ćwiczenia rób wymachy biodrami jak najbardziej na boki - w lewo i w prawo. Ćwiczenie to jest łatwiejsze do wykonania z muzyką, ponieważ przypomina rodzaj rytmicznego tańca. W takim przypadku konieczne jest równomierne oddychanie i staranie się, aby nie ruszać ramionami. Rób to przez 20-40 sekund.

Ćwiczenie na płaskostopie nr 7. Niskie wypady.

Aby wykonać to ćwiczenie, stań prosto. Zrób pewny wymach, unosząc stopę do przodu. Następnie należy zmienić nogę podpierającą, obracając się o 180°. W ten sposób będziesz niejako krok do przodu przez cały czas, wykonując każdy kolejny wymach drugą nogą. Upewnij się, że plecy są proste. Wykonaj 10 powtórzeń.

 

Ćwiczenia z kijem gimnastycznym

Dobre efekty w leczeniu płaskostopia i innych deformacji można osiągnąć wykonując ćwiczenia z kijem. Aby to zrobić, potrzebny jest kij o okrągłym przekroju o średnicy około 3 cm i długości 1,2-1,5 m.

Ćwiczenie nr 1. Chodzenie w poprzek kija.

Pozycja wyjściowa to stanie na kiju, kładąc go w poprzek stóp. Musisz stać tak, aby kij wyraźnie przechodził przez środek stopy, wzdłuż jej środkowej części. Istotą tego ćwiczenia jest stąpanie po drążku krokami bocznymi, od jednej krawędzi do drugiej. To ćwiczenie pomaga w leczeniu płaskich stóp podłużnych.

Ćwiczenie nr 2. Chodzenie wzdłuż kija.

W tym ćwiczeniu przeciwnie - kij należy ustawić równolegle do stóp i chodzić po nim, jak po linie. W jednym kierunku trzeba iść do przodu palcami, w innym zaś piętą do przodu. To ćwiczenie pomaga leczyć płaskie stopy poprzeczne.

Ćwiczenie nr 3. Przesuwanie kija nogami.

Na pewno kojarzysz rozwałkowywanie ciasta za pomocą wałka. Wykonuj te same ruchy, tylko za pomocą stóp. Najpierw należy zrobić ćwiczenie każdą nogą osobno, siedząc na krześle lub na podłodze, wspierając się. Następnie obróć kij obiema stopami w tym samym czasie.

Jeśli preferujesz zestaw ćwiczeń z kijem, weź pod uwagę, że należy ćwiczyć codziennie przez 5-10 minut.

 

Ćwiczenia na macie do masażu

Dzieci szczególnie lubią ćwiczyć na macie do masażu. Dlaczego? Bo zabawa zaczyna się jeszcze przed rozpoczęciem gimnastyki. Dzieje się tak, ponieważ mata sensoryczna jest podobna do puzzli lub elementów konstrukcyjnych - przed skorzystaniem z niej, należy ją złożyć.  I to już jest interesujące!

Poza tym ćwiczenie na macie do masażu jest fajne, ponieważ to nie tylko powtarzane w kółko te same ruchy. To najbardziej realne pokonywanie przeszkód! Dziecko, stawiając różne kroki, chodzi po wytłaczanej powierzchni maty, odważnie omijając „nieprzejezdne kałuże”, ostrożnie stąpając na piętach po „rozgrzanych kamieniach”... itp.

Dziecko podczas zabawy, nawet o tym nie wiedząc, wykonuje gimnastykę na płaskostopie. Uwaga, drodzy rodzice: naprawdę BARDZO SKUTECZNĄ. Najważniejsze jest, aby doprowadzić dziecko do istoty zabawy, wymyślając naprawdę porywającą fabułę i zasady. Dla rodziców z wyobraźnią nie będzie to trudne :)

W tym filmie znajdziesz wskazówkę lub „ściągawkę” dotyczącą kluczowych punktów skutecznej gimnastyki. Oto konkretny zestaw ćwiczeń i jasne zasady działań:


Trzeba pamiętać, że ważne jest, aby dzieci miały przedstawiane wszystkie ćwiczenia w zabawny sposób.

W katalogu na stronie ortek.pl znajdziesz różne maty do masażu na płaskostopie. Są tu nawet maty korekcyjne, które będą pasować do Twojego wnętrza :)

Wśród bogatej oferty firmy Ortek najbardziej poszukiwane są kolorowe maty puzzle, cieszące się największym zainteresowaniem wśród dzieci. Mata na płaskostopie dla dzieci może zostać nabyta w zestawie lub w odrębnych częściach. Druga opcja pozwala na stworzenie indywidualnego toru przeszkód. Niewątpliwą zaletą tych dywaników jest ich praktyczność: można je prać, moczyć, są trwałe i bardzo wytrzymałe. Nic nie stoi na przeszkodzie montażu takich elementów w łazience przed umywalką. W tym miejscu rano i wieczorem w czasie mycia zębów, zarówno dzieci, jak i dorośli będą po niej stąpać.

Hity sprzedaży