Prawidłowy rozmiar poduszek do spania: wszystko, o czym warto wiedzieć
Nieprawidłowa pozycja szyi podczas snu może prowadzić do poważnych negatywnych konsekwencji: silnych bólów głowy, skurczów w okolicy szyjnej, zaostrzenia osteochondrozy i innych podobnych dolegliwości i schorzeń. Rozwiązaniem wszystkich tych problemów mogą być poduszki ortopedyczne, podstawą jednak jest dobranie modelu o odpowiednim rozmiarze.
Klasyfikacja rozmiarów poduszek ortopedycznych dostępnych na rynku
Przede wszystkim ustalimy, jakie mogą być wymiary poduszki do spania. Najczęściej producenci zwracają uwagę na wiek klientów, a więc na rynku obecnie są dostępne takie rodzaje poduszek do spania:
- Dla dzieci i młodzieży, wymiary wynoszą od 20×30 cm do 40×50 cm.
- Dla dorosłych o przeciętnej budowie ciała, którym zaleca się wybranie poduszki o rozmiarze 40×60 cm lub 50×70 cm.
- Dla osób o solidnej budowie ciała, które potrzebują większej poduszki w rozmiarze nawet 50×80 cm.
Są także poduszki o specyficznych wymiarach, przeznaczone do pomagania w zdrowieniu lub rehabilitacji po określonej grupie schorzeń. Przykładem są tu klin antyrefluksowy oraz poduszka przeciwzmarszczkowa "Motylek", których producentem jest marka Ortek.
Jaki rozmiar poduszki do spania jest optymalny?
Wybierając poduszkę do spania obowiązkowo należy uwzględnić nie tylko długość jej stron, ale także wysokość, która z kolei zależy od tego, w jakiej pozycji preferuje się spanie. Jeśli więc zadajesz pytanie o to, jak dobrać poduszkę ortopedyczną, obowiązkowo zastanów się nad jej wysokością, gdyż ten parametr będzie oddziaływał na ułożenie kręgosłupa:
- Dla osób, które śpią przeważnie na boku zalecane są poduszki o wysokości 10-14 cm.
- Poduszka ortopedyczna do spania w każdej pozycji powinna mieć wysokość ok. 10 cm.
- Wielbiciele spania na brzuchu powinni wybierać modele, których wysokość wynosi maksymalnie 8 cm.
- Jeśli osoba śpi przeważnie na karku, dobrym wyborem będzie poduszka, której wysokość wynosi 9-10 cm.
Są także poduszki ortopedyczne o wysokości 14-16 cm. Taka duża poduszka ortopedyczna jest niezastąpiona dla osób, które mają poważne problemy z kręgosłupem lub naturalnie posiadają bardzo szerokie plecy.
Często pojawia się pytanie o to, jak prawidłowo spać na poduszce ortopedycznej. Są oczywiście poduszki ortopedyczne do spania w każdej pozycji, jednak najlepszy efekt terapeutyczny osiąga się, gdy osoba śpi na plecach lub karku. Wówczas tętnice kręgowe nie uginają się, przepływ krwi nie jest zakłócony, a mózg jest dobrze odżywiony. Spanie na poduszce ortopedycznej powinno odbywać się w komfortowej temperaturze, wynoszącej 18-22 ℃, zaleca się także wietrzenie pokoju przed snem. Oto jeszcze kilka zasad poprawnego spania na poduszkach ortopedycznych:
- Poduszka w całości znajduje się na łóżku, nie powinna być szersza niż materac.
- Na poduszce powinna leżeć tylko głowa i szyja. Ramiona mają pozostawać na materacu.
- W żadnym wypadku nie należy spać jednocześnie na dwóch poduszkach.
- Jeśli ktoś nie może długo znajdować się w jednej pozycji, warto przetestować taki trik: spróbować się położyć na boku, lekko ugiąć nogi i włożyć między nie kilkakrotnie zwinięty wałek lub koc.
Jaką poduszkę ortopedyczną warto wybrać: twardą czy miękką?
Miękki materiał na poduszki do spania jest niewątpliwie bardziej komfortową opcją, ale nie zawsze możemy zwracać uwagę wyłącznie na własną wygodę. Jeśli chcemy zapewnić dobry przepływ krwi do głowy, pozbyć się bólów głowy, dobrym rozwiązaniem będzie miękka poduszka ortopedyczna. Trzeba jednak pamiętać, że nie powinna być nadmiernie miękka, ponieważ w tym przypadku nie będzie możliwe zapewnienie prawidłowego utrzymania kręgów.
Są także sytuacje, gdy koniecznie jest wymagana twarda poduszka do spania. W zależności od schorzenia, z którym zmaga się dana osoba, mogą być wybierane poduszki o różnym poziomie twardości:
- Osteochondroza. W przypadku tego schorzenia ważne jest utrzymywanie kręgosłupa szyjnego we właściwej pozycji i pozostawanie w niej przez całą noc. Dobrą opcją będą wówczas poduszki średnio i mocno twarde.
- Nadciśnienie można zwalczyć śpiąc na wysokich poduszkach o umiarkowanej lub średniej twardości.
- Jeśli występuje kruchość naczyń krwionośnych lub skłonność do obrzęków lepiej wybrać lekko twardy model, który nie uciska tkanek.
Jedynym problemem twardych profilowanych ortopedycznych poduszek jest to, że czasami trudno jest się przyzwyczaić do spania na nich.
Dokładnie dobrana poduszka ortopedyczna do spania zapewni nie tylko zwalczanie chorób i pomoc w powrocie do normalnego funkcjonowania całego organizmu, ale również, po upływie okresu przyzwyczajenia, przyczyni się do zadbania o naprawdę komfortowy i zdrowy sen.