Maty ortopedyczne dla dzieci - jak wybrać?

Dzisiaj opowiemy o tym:

 •  Jak używać mat ortopedycznych do masażu?
 •  Jakie rodzaje mat są dostępne i jak je odpowiednio dobrać?
 • Czy matę ortopedyczną można wykonać samodzielnie w domu?

Maty ortopedyczne znajdują zastosowanie nie tylko w kompleksowym leczeniu deformacji stóp (płaskostopie, szpotawość lub koślawość paluchów), ale także sprawdzają się w zapobieganiu tym schorzeniom. Ludzka stopa była pierwotnie przeznaczona do chodzenia po nierównych powierzchniach: trawie, piasku, kamieniach. Jeśli nie obciążymy stopy odpowiednim ciężarem, zgodnie z jej przeznaczeniem, w efekcie doprowadzimy do osłabienia mięśni i więzadeł, a tym samym znacznych ograniczeń w ruchu. Dlatego tak korzystne jest chodzenie boso po kamykach, piasku i... matach do masażu wtedy, gdy naturalne nierówności terenu są niedostępne.

Tymczasem naszym tematem są właśnie maty ortopedyczne, na których ćwiczenia dają dobry efekt ortopedyczny, zarówno na etapie profilaktyki deformacji stóp, jak i podczas leczenia już zidentyfikowanych schorzeń.

 

Jakie są rodzaje mat ortopedycznych?

Maty do masażu ortopedycznego dzieli się na grupy ze względu na:

 • Materiał: naturalne (kamyczki, drewno, korek) i sztuczne (PVC, EVA itp.),
 • Kształt i rozmiar,
 • Fakturę.

Obecnie naprawdę łatwo są dostępne nowoczesne materiały: hipoalergiczne, higieniczne, o doskonałych właściwościach amortyzujących. Co więcej, w niczym nie ustępują naturalnym materiałom: kamieniowi, drewnu, korze dębu korkowego. Trudno się spierać, które kamyki na macie są lepsze: kolorowe plastikowe czy te, które pochodzą z morza i rzeki? Wybór jest raczej podyktowany wyłącznie osobistymi preferencjami.

Ważną rolę odgrywa faktura - zaleca się chodzenie po różnych powierzchniach, w ten sposób mięśnie i więzadła stopy są obciążone w różnym stopniu. Ponadto przyjemne i ciekawe, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, jest chodzenie nie tylko po nierównościach, ale także po grzybach, szyszkach lub cierniach.

 

Jak wybrać matę ortopedyczną?

Często kupujący opierają decyzję na praktyczności. Pod tym względem zdecydowanie wygrywają maty puzzle do masażu. Są łatwe w pielęgnacji i przechowywaniu. Liczba elementów w takich matach może być dowolna, a części z różną fakturą nawierzchni łatwo łączą się w całość. Takie maty są trwałe, nie zużywają się. Maty puzzle Ortek są dodatkowo ciekawe do składania ich w całość Co więcej, są to najlepiej sprzedające się masażery z całej gamy produktów marki.

Nie mniej ważną charakterystyką jest spora liczba kształtów i faktur, pozwalająca dobrać rozwiązanie, które zdecydowanie spodoba się osobie, która będzie korzystać z maty. 

 

Gdzie umieścić matę do masażu stóp? Co zrobić w przypadku, kiedy w mieszkaniu jest mało miejsca?

Rozwiązanie z praktyki: można ją umieścić przed umywalką. Wtedy cała rodzina z pewnością będzie miała możliwość wejścia na matę i z przyjemnością będzie masować stopy rano i wieczorem,zarówno w trakcie mycia rąk, jak i zębów. Każdy członek rodziny może wybrać ulubioną nawierzchnię: podłużny łuk z kolcami, mrowiącą trawę, sympatyczne szyszki lub szorstkie jeżyki. 


Z kolei, jeśli w mieszkaniu jest wystarczająco dużo miejsca na wykonywanie ćwiczeń, wówczas można kupić większą liczbę puzzli i ułożyć z nich krętą ścieżkę przygód albo duży prostokątny dywanik.

Jeśli temat ekologii jest Ci bliski, możesz wybrać matę do masażu wykonaną z  naturalnych kamyków otoczaków. Ponadto wyobraź sobie, że jeszcze niedawno te kamyczki, które zostaną umieszczone na Twojej prywatnej macie, były ogrzewane przez słońce i obmywane przez słoną falę… Zwolennicy ekologii mogą też zdecydować się na tekstylną matę z drewnianymi elementami. Z innej strony wybór drewnianej maty lub wykonanej z otoczaków może wynikać z dążenia do harmonijnego dopasowania nowego dodatku do istniejącego wystroju wnętrz.


Najprawdopodobniej najwięcej “mocy” posiada mata z drewnianymi elementami w postaci kolców. Odczucia po jej użyciu są absolutnie niezwykłe! Warto zrobić taki eksperyment: po przejściu dosłownie 2-3 minut bosymi stopami po macie i następnie zejściu z niej, każda inna powierzchnia wyda się być miękka i giętka. Zwykłe linoleum, laminat lub płytki będą odczuwane jak najdelikatniejszy miękki dywan. Jednak żeby skorzystać z takiej maty, trzeba być najpierw przygotowanym na dreszczyk emocji. ;)


Jak zachęcić dziecko lub siebie do ćwiczeń na macie do masażu?

Dla osoby sumiennej, kierującej się troską o własne zdrowie, nie ma większego problemu, żeby rozpocząć ćwiczenia i codziennie przez 10 minut wykonywać, stojąc na macie, listę niezbędnych aktywności korzystnych dla stóp. Jednak nie każdy może pochwalić się żelazną samodyscypliną. Wtedy lepiej postawić matę w miejscu, które na pewno nie pozostanie niezauważone. Na przykład przed wspomnianą już umywalką lub pod prysznicem (oczywiście,jeśli mowa o dywanikach PCV).

Jak zmotywować dziecko do ćwiczeń na macie ortopedycznej? Pewnie, jak i w wielu innych aspektach życia, pomoże tutaj naśladowanie przykładu rodziców. Korzystając z doświadczenia i specyfiki podejścia do zajęć naszych klientów, możemy zaproponować kilka ciekawszych sposobów na zmotywowanie dziecka do ćwiczeń na macie:

 • Przekąska po zajęciach;
 • Oglądanie kreskówki po wykonaniu ćwiczeń;
 • Wizyta w parku rozrywki jako nagroda za wytrwałość itp.

Ponadto na podstawie praktyki można wyciągnąć wniosek, że dzieci lubią skakać i chodzić po różnokolorowych elementach maty z różnym typem nawierzchni. Wiele dzieci zainteresuje się także samodzielnym składaniem maty: matę można codziennie składać w inny sposób. Pod tym względem maty puzzle, które można ułożyć w prawdziwe dywany lub kręte dróżki, są najlepszym wyborem dla dzieci.


Dalej, obowiązkowo podpowiemy sposoby na wykonywanie ćwiczeń na matach ortopedycznych. Specjalnie w tym celu nagraliśmy wideo, będące wsparciem, w którym przedstawiliśmy listę podstawowych ćwiczeń. Na podstawie tych ruchów możesz stworzyć swoją autorską gimnastykę.

 

Mata ortopedyczna wykonana samodzielnie

Jeśli masz bogatą wyobraźnię, dużo czasu, a Twoje ręce są przyzwyczajone do umiejętności majsterkowania, możesz zrobić matę w sposób samodzielny. W sumie, możesz nawet obejść się bez wyobraźni, ponieważ w Internecie jest wiele artykułów, filmów i postów o tym, jak wykonać matę ortopedyczną, jakich elementów użyć do tworzenia nawierzchni i jak prawidłowo używać powstałego produktu w przyszłości.

Otóż, do samodzielnego wykonania maty przydadzą się następujące materiały:

 • Morskie lub rzeczne otoczaki;
 • Naturalny korek (można ostrożnie przeciąć wzdłuż korki od wina),
 • Guziki,
 • Liny, plecionki, paski filcu.Istnieje również wariant tzw. mat wypełnianych, kiedy funkcję maty pełni poduszka wypełniona np. pestkami wiśni, czereśni, daktyli, brzoskwini, morel, jabłek i gruszek. Jest to rozwiązanie tanie i jakościowe, a dodatkowo bardzo praktyczne. Wielu majsterkowiczów internetowych używa również innych elementów, zarówno naturalnych, jak i sztucznych, ale zastosowanie niektórych z nich jest jednak niepożądane:

 • Kasztany lub żołędzie są materiałem darmowym i można je zbierać w dużych ilościach w pobliskim parku. Doskonale nadają się do tworzenia mat, jednak sprawdzą się tylko świeże, a więc okres przydatności takich mat nie będzie długi (szczególnie tych zrobionych z żołędzi). Kasztany i żołędzie z biegiem czasu wysychają i pękają. Po pierwsze, popękane żołędzie i kasztany mogą zranić skórę stóp. Po drugie, popękana skorupa uwalnia taniny (polifenole), które są niebezpieczne dla skóry. Kasztany będą dłużej trwałe, ale trzeba uważać na integralność ich łupiny;
 • Naturalne szyszki mogą również zranić skórę stóp;
 • Plastikowe zakrętki do butelek wywołują bolesność, gdy są odwrócone spodem. Jeśli z kolei znajdują się w pozycji odpowiedniej, ich płaska powierzchnia nie ma bardzo dużego efektu terapeutycznego.

Luksusowa wskazówka: jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem własnego domu, możesz wytyczyć całą ścieżkę lub nawet polanę z kamyków. Efekt tej pracy będzie wyglądał jak prawdziwe dzieło sztuki.

Z kolei, kiedy przebywasz na łonie natury, nie zapomnij zdjąć butów, kiedy to tylko możliwe i względnie bezpieczne. Nie zabraniaj tego dzieciom - pozwól im biegać boso.Hity sprzedaży