Rodzaje płaskostopia

Płaskostopie - to rodzaj deformacji stopy, w wyniku którego w całości lub całkowicie zanika wysklepienie. Uważa się, że z problemem przylegania całej powierzchni stopy do podłogi zmaga się nawet ⅖ cywilizacji ludzkiej, a źródeł schorzenia warto szukać w dzieciństwie. O rodzajach płaskostopia, jak również sposobach przezwyciężenia problemu opowiemy w tym artykule.

 

Rodzaje płaskostopia i ich charakterystyka

Wyróżnia się kilka rodzajów płaskostopia. Najczęściej klasyfikacja jest dokonywana na podstawie typu deformacji stopy: 

 • Płaskostopie poprzeczne. W przypadku poprzecznego płaskostopia łuk stopy człowieka obniża się, co powoduje rozszerzenie stopy i utratę elastyczności.

 • Płaskostopie podłużne. Tego rodzaju deformacja stopy pojawia się w wyniku stopniowego obniżania się łuku podłużnego stopy do momentu, aż człowiek całą stopą zaczyna dotykać podłoża - zarówno stojąc, jak i podczas chodzenia. 

 • Płaskostopie kombinowane. Łączy w sobie symptomatykę dwóch poprzednich rodzajów, jego skutkiem są słabe mięśnie stop. 

Płaskostopie może także być klasyfikowane ze względu na pochodzenie. Niektóre osoby borykają się z wrodzonym płaskostopiem, ale większość nabywa ten problem w trakcie życia - w wyniku nadmiernego lub niewłaściwego obciążenia stopy, krzywicy lub porażenia mięśni stopy. Oto wykaz podstawowych czynników, które mogą spowodować rozwój płaskostopia u osób dorosłych i dzieci:

 • wrodzona słabość aparatu więzadłowego, często w połączeniu z innymi rodzajami patologii ortopedycznej;

 • nadwaga - powoduje zwiększone obciążenie łuku stopy;

 • siedzący tryb życia - z powodu braku obciążenia więzadła tworzące ramę stopy stają się słabsze;

 • czynniki zawodowe - długotrwała praca w pozycji stojącej, ciągłe podnoszenie ciężarów itp.;

 • ciąża - przyrost masy ciała i przesunięcie środka ciężkości przyczyniają się do spłaszczenia stopy;

 • noszenie niewłaściwych butów, czyli wysokie obcasy lub brak obcasów.

 

 

Ból stopy u dziecka z płaskostopiem - co robić?

Dzieci z deformacją stopy często skarżą się na ból, wiele z nich narzeka na zmęczenie lub odczuwanie dyskomfortu. Nie warto lekceważyć takich objawów, ponieważ już przy pierwszych symptomach płaskostopia warto zwrócić się do lekarza specjalisty, a także rozpocząć systematyczne wykonywanie dedykowanych ćwiczeń. Jednak jak sprawdzić, czy ma się płaskostopie?

Na początkowych etapach zauważenie płaskostopia jest dość utrudnione, gdyż schorzenie nie daje widocznych symptomów. Warto zaniepokoić się, jeśli dziecko skarży się na ból pojawiający się w stopie podczas obciążenia fizycznego. Jeśli natychmiast nie przystąpi się do eliminacji problemu, pojawią się jego inne oznaki: nawracający ból stawów biodrowych, dolnej części pleców i bóle głowy. Kolejno pojawiają się zauważalne objawy, takie jak:

 • szybsze zużywanie butów od wewnątrz;

 • schowanie do wewnątrz wewnętrznej strony kostki;

 • występowanie trudności z utrzymaniem równowagi podczas robienia przysiadu.

Zawsze należy pamiętać o tym, że dziecięca stopa nie jest pomniejszoną kopią stopy osoby dorosłej, gdyż ma specyficzne cechy anatomiczne i funkcjonalne. Podczas wzrostu i formowania stopy dziecka konieczna jest większa uwaga poświęcana jej zdrowiu i rozwojowi. Ortopedzi zalecają poprawne wybieranie obuwia, nie uciskanie dziecięcej stopy wąskimi skarpetkami, zachęcanie dziecka do chodzenia boso po różnych powierzchniach. Nie można lekceważyć także codziennej precyzyjnej higieny stóp.

Podstawą skutecznego zwalczania płaskostopia jest zrealizowana na czas diagnostyka, systematyczność i kompleksowość w działaniu. Jedną z najbardziej efektywnych metod terapii i dalszej profilaktyki są wkładki ortopedyczne, dobrze sprawdza się także specjalny masaż stóp i goleni. Rodzicom zaleca się na różne sposoby zachęcać dzieci do ruchu, gdyż aktywność pozwala na wzmocnienie mięśni nóg. Wśród ćwiczeń skierowanych na zwalczanie płaskostopia u dziecka można wymienić:

 • toczenie na boso po podłodze wałka lub piłki;

 • podnoszenie palcami stóp chusteczki lub jakiejś zabawki;

 • chodzenie na zewnętrznych krawędziach stóp, chodzenie na palcach.

Mata do masażu Ortek - to nowoczesne rozwiązanie, które pomoże poprzez grę zachęcić dziecko do wykonywania korzystnych dla niego ćwiczeń.

Hity sprzedaży