Stopy dziecka - cechy rozwojowe

Dziecięce stopy różnią się od stóp dorosłych osób i zaczynają być do nich podobne dopiero w 8., a często 9. lub nawet 10. roku życia. Wynika z tego, że ta część dziecięcego ciała wymaga szczególnej pielęgnacji, która powinna nie tylko zapewniać komfort maluszkowi, ale także zapewniać prawidłowy rozwój jego organizmu. 


Anatomia stopy

Maleńkie stópki noworodków są bardzo delikatne i miękkie, co wynika z charakteru układu kostno-stawowego dziecka w tym wieku. Dopiero około 1. roku życia delikatne chrząstki zmieniają się w kości i to w tym okresie najczęściej rodzice zauważają pierwszy problem ze stopami pociechy, a mianowicie brak charakterystycznego łuku. Jednak czy naprawdę taki maluszek może już mieć płaskostopie? Śpieszymy Cię uspokoić - wcale nie, nawet jeśli jego stopy wyglądają bardzo płasko.

Nasze pociechy w tym wieku posiadają specjalną poduszkę  tłuszczową, sprzyjającą fizjologicznemu rozwojowi stopy i stawów, które w późniejszym okresie będą odpowiadać za chodzenie. Zjawisko płaskiej stopy u dzieci w wieku do 4. lat niektórzy badacze nazywają naturalnym lub pozornym  płaskostopiem, które pod warunkiem prawidłowego rozwoju dziecka powinno zanikać w procesie dorastania. Szpotawe nóżki u noworodka nie są problemem, świadczącym o wystąpieniu choroby stóp.


W jakim wieku dziecko zaczyna chodzić?

Kiedy dziecko zaczyna wstawać, a kiedy dziecko staje na nóżki? Są to jedne z najbardziej popularnych pytań, które pojawiają się u młodych rodziców. Mniej więcej w wieku 8. miesięcy dziecko zaczyna siedzieć, a swoje pierwsze kroki robi po osiągnięciu 1. roku życia lub trochę później. Lekarze twierdzą, że zdrowe dziecko musi zrobić pierwszy samodzielny krok przed 20. miesiącem życia.


Kiedy zaczynać się niepokoić, jeśli dziecko jeszcze nie chodzi?

Dziecko ma 1,5 roku, nie chodzi - czy coś może być nie tak? Wszystko jest tutaj bardzo indywidualne. Inaczej będziemy patrzeć na tę kwestię, jeśli dziecko nie chodzi, ale jego funkcje motoryczne wyraźnie się rozwijają: pewnie się przewraca, siada, sięga po zabawki, czołga się, próbuje wstać pod ścianę łóżeczka lub wspiąć się na kanapę, skacze z entuzjazmem, gdy trzymasz je za ręce. Co innego, jeśli aktywność fizyczna dziecka wydaje się niewystarczająca. Jest to również poważny powód, aby dodatkowo skonsultować się z lekarzem.

Rodzice często niepokoją się tym, że problem braku chodzenia lub rzadkiego chodzenia ich pociechy może kryć się w jakichś wadach. Młodzi rodzice szczególnie niepokoją się z powodu krzywych nóżek malucha. Jednak, tak naprawdę: kiedy dziecku prostują się nóżki? W 2. roku życia stopy dziecka doświadczają zauważalnych zmian, spośród których pierwszą jest zanikanie poduszeczki tłuszczowej i stopniowe kształtowanie się łuku stopy. Ten proces trwa często aż do końca 3. roku życia dziecka. Jednocześnie u dziecka następuje stopniowe prostowanie się nóżek. Te procesy pod warunkiem prawidłowego rozwoju malucha powinny zakończyć się mniej więcej do zakończenia 4. roku jego życia.

Jeszcze chcesz, żeby stopy Twojej pociechy rozwijały się prawidłowo, bardzo ważne jest zadbanie o poprawną naukę chodzenia u dziecka. W fizjoterapii za etapy nauki chodzenia są uznawane:

  • Pełzanie;

  • Raczkowanie;

  • Stawanie na nóżki obok mebli;

  • Chodzenie przy wsparciu dorosłych;

  • Samodzielne chodzenie.

O tym, kiedy dziecko zacznie chodzić, decydują nie tylko charakterystyki jego rozwoju fizycznego, ale także cechy charakteru. Jednocześnie wiek, w którym dziecko zaczyna chodzić nie ma nic wspólnego z jego rozwojem umysłowym. Nie warto zmuszać dziecko do chodzenia, w tym korzystać z chodzików, ponieważ w wieku do 1,5 roku dziecko nie ma jeszcze uformowanych mięśni, jego stopy podczas chodzenia z pomocą będą się zbyt mocno obciążać, co z kolei będzie prowadziło do ich deformacji.


Wady stópek u dzieci - ćwiczenia profilaktyczne

Niestety w przypadku niektórych dzieci obawy rodziców nie są niepotrzebne i powodem braku chodzenia staje się nieprawidłowy rozwój stopy. W przypadku dzieci do 3. roku życia nie mówimy jeszcze o płaskostopiu. Jednak już w bardzo wczesnym wieku mogą wystąpić takie problemy, jak: pozycja niedźwiedzia u dziecka, asymetria normy chodu, stawianie stóp do środka itp. Nie są to choroby i można je łatwo wyeliminować za pomocą specjalnych ćwiczeń. Koślawe stópki u dwulatka, jak również szereg innych zaburzeń rozwoju stopy będą już wymagać pomocy specjalisty. Najczęściej dzieciom jest zalecane noszenie bucików ortopedycznych, które radzą sobie ze swoimi zadaniami bardzo dobrze. Jest jednak jeden warunek - systematyczne wykonanie przez dziecko specjalnych ćwiczeń:

  • Chodzenie naprzemiennie na stopach i palcach;

  • Podejmowanie z podłogi drobnych przedmiotów (guzików, ołówków itp.) palcami stóp;

  • Wykonywanie przysiadów bez odrywania stopy od podłogi itp.

Mata puzzle piankowe marki Ortek czyni wykonywanie ćwiczeń o wiele bardziej efektywnym, a jednocześnie ciekawym procesem dla dzieci.  Mata sensoryczna do masażu stóp "Puzzle Mix" 8 elementów, która imituje różne typy nawierzchni, zapewnia rozwój stóp i wzmocnienie więzadeł. W ofercie firmy jest także mata sensoryczna do masażu stóp „Kamyczki naturalne”, będąca świetną alternatywą chodzeniu po naturalnej nawierzchni, czego nie da się zapewnić dziecku na co dzień w warunkach miejskich.  Podczas ciekawej samodzielnej lub wspólnej zabawy maluch rozwija swoje stopy i mięśnie nóg, dzięki czemu zostaje zapewniony jego prawidłowa chód i postawa na całe życie.

Hity sprzedaży