Masaż stóp: o czym należy wiedzieć?

Masaż stóp dla dzieci i dorosłych może służyć nie tylko w celu relaksacji, ale także pomaga w korygowaniu niektórych schorzeń. Między innymi systematyczne wykonywanie masażu pozwala stymulować i rozluźniać mięśnie, poprawia krążenie krwi i często też zmniejsza ból. Wyjaśnimy, jak masować stopy dzieciom i dorosłym, a także jak uczynić masaż nóg i stóp jeszcze bardziej korzystnym.

Rodzaje masażu stóp

Na co pomaga masaż nóg? Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj zostanie wykonany - a istnieje ich ponad 20! Najbardziej popularnymi rodzajami są:

  • Próżniowy, pozwalający pozbyć się toksyn i poprawiający stan skóry;
  • Punktowy, służący pomocy w powracaniu do zdrowia różnych części organizmu;
  • Wykonywany w ramach zabiegu pedicure w celu poprawienia wyglądu stóp;
  • Efekt masażu stóp i nóg może być relaksujący lub tonizujący: wszystko zależy od siły i częstotliwości wykonywania ucisków - im intensywniejszy ruch, tym większy efekt tonizujący.

Masaż stóp z wykorzystaniem mat ortopedycznych

Jak wykonać dobry masaż stóp w warunkach domowych? Jeśli nie posiadasz odpowiedniego doświadczenia, uzyskanie efektu terapeutycznego bez użycia specjalnych narzędzi będzie dość problemowe. Jednym z najbardziej skutecznych narzędzi, a jednocześnie pozwalającym uzyskać dobre efekty ozdrowieńcze może stać się mata sensoryczna, na przykład stworzona przez firmę Ortek. Jak zrobić masaż w domu z wykorzystaniem takiej maty? Wystarczy, aby na co dzień chodzić po powierzchni maty przez 5-10 minut. Dobrze sprawdza się położenie maty pod umywalką w łazience: za każdym razem, gdy będziesz czyścił zęby lub mył twarz jednocześnie skorzystasz z maty i dodatkowo zadbasz o swoje zdrowie. Matę można również położyć obok miejsca wykonywania pracy, żeby masować stopy podczas pracy siedzącej.

Korzyści z masażu stóp dla dzieci

Często pojawia się pytanie o to, na co pomaga masaż stóp u dzieci. Okazuje się, że stosowanie mat sensorycznych zarówno w przypadku najmniejszych maluchów, jak i dzieci w wieku szkolnym jest bardzo korzystne, gdyż pozwala:

  • aktywować rozwój kości, mięśni, więzadeł;
  • poprawić odżywienie tkanek, krążenie krwi i limfy;
  • wzmocnić mięśnie, więzadła, zwiększyć ich elastyczność;
  • zapewnić prawidłowy rozwój mięśni.

Masaż stóp sprawdza się także bardzo dobrze w przypadku płaskostopia u dzieci, gdyż pozwala jednocześnie poprawić amortyzację stopy, jak i zmniejszyć zmęczenie podczas chodzenia po nierównej nawierzchni, a dodatkowo prawidłowo rozłożyć obciążenie ciała na nogach. Systematyczne chodzenie po nierównych nawierzchniach pozwala też pozbyć się takich problemów, jak stopa koślawa i stopa płasko-koślawa. Najważniejsze jest, by wszystkie ćwiczenia były wykonywane systematycznie i zgodnie z zaleceniami producenta maty.

Jaka mata do masażu będzie najbardziej odpowiednia dla dzieci? Możesz na przykład zwrócić szczególną uwagę na ofertę firmy Ortek: obejmuje stworzone w wyrazistych kolorach maty puzzle. Kupując taką matę sam decydujesz o tym, jaki rodzaj nawierzchni będzie ona miała. Może to na przykład być imitacja kamyków morskich, sosnowych igieł lub trawy. Dodatkowo mata jest dostarczana wraz z instrukcjami do ciekawej gry, w którą można zagrać wykonując ćwiczenia na macie.

Hity sprzedaży