Rozwój integracji sensorycznej u dzieci

Wraz z rozwojem postępu technologicznego dzieci przestały spędzać dużo czasu na zewnątrz, w kontakcie z otaczającym światem. Wcześniej w ten sposób dziecko pozyskiwało ważne umiejętności i uczyło się przetwarzać informacje odbierane przez narządy zmysłów. Teraz do odtworzenia takich doświadczeń stosuje się metody korekcji integracji sensorycznej. Czym one są i jak mogą pomóc? O tym można przeczytać bardziej szczegółowo w artykule.

Czym jest integracja sensoryczna?

Integracja sensoryczna to proces przekazywania sygnałów sensorycznych, które ludzki układ nerwowy odbiera z otaczającego środowiska i następnie przetwarza za pomocą układów sensorycznych. Dzięki istnieniu tego procesu można reagować na bodźce, nawiązywać kontakt z ludźmi, odpowiednio wyrażać emocje i kontrolować ruchy.

Jeśli z jakiegoś powodu sygnały z jednego lub większej ilości zmysłów są przetwarzane nieprawidłowo, dziecko będzie miało problemy rozwojowe. Wyróżnia się kilka rodzajów zaburzeń integracji sensorycznej. Są to:

  • strach przed dźwiękami;
  • niemożność wyraźnego określenia odległości do obiektów;
  • dyskomfort spowodowany dotykiem;
  • problemy z koordynacją;
  • szybkie zmęczenie itp.

Prawidłowa integracja sensoryczna i rozwój mówienia również są ze sobą powiązane. Po zapoznaniu się z rodzajami zaburzeń integracji sensorycznej u dwulatka i starszych dzieci wielu rodziców założy, że jest to źródło wszystkich problemów dziecka! Jednak, aby uzyskać dokładną diagnozę, należy zwrócić się do neuropsychologów, neurologów i innych specjalistów ds. integracji sensorycznej, którzy będą w stanie postawić właściwa diagnozę i zalecić odpowiednią korekcję sensomotoryczną.  

Gry i ćwiczenia z elementami  sensorycznej integracji

Podstawowym zadaniem zabaw sensorycznych dla rocznego dziecka i dzieci starszych jest rozwój sensoryczny dziecka, wzmocnienie i optymalizacja bodźców sensorycznych układu nerwowego dziecka. Podczas nich dziecko:

  • dotyka różnych przedmiotów;
  • zapoznaje się ze smakami, zapachami i dźwiękami;
  • wykonuje prostą gimnastykę;
  • próbuje określić pozycję ciała w przestrzeni i wiele więcej.

Narzędzia treningowe do integracji sensorycznej

Jak postępować z dzieckiem z zaburzeniami integracji sensorycznej? Ćwiczenia integracji sensorycznej są najczęściej wykonywane z wykorzystaniem narzędzi treningowych. O ich podstawowych rodzajach opowiemy dokładniej niżej.

Maty do masażu

Pomagają wzbogacić doświadczenia sensoryczne dziecka. W katalogu Ortek można znaleźć wysokiej jakości maty sensoryczne dla dzieci, a poniżej podajemy przykłady kilku modeli o różnych funkcjach:

  1. Mata do masażu stóp z naturalnymi kamykami "Ortek" SOFT 74х44 cm. Ekologiczna mata wykonana z lnu i naturalnych kamieni, zapewnia doskonałe efekty integracji sensorycznej. Wykorzystane w produkcji materiały pozwalają stosować tę matę do ćwiczeń u nawet najmniejszych dzieci.
  2. Mata sensoryczna do masażu stóp „Kamyczki naturalne” d 44 cm. Ta mata jest przeznaczona do treningu mięśni nóg. Można ją stosować do wykonywania ćwiczeń lub po prostu położyć przy umywalce.
  3. Mata sensoryczna do masażu stóp "Mega Mix" 16 elementów. Składa się z 18 elementów o niepowtarzalnej wytłaczanej powierzchni i jasnym kolorze. Higieniczny i hipoalergiczny materiał aktywnie stymuluje dziecięce stopy, można się na nim czołgać lub leżeć.
  4. Mata sensoryczna do masażu stóp „Kamyczki naturalne” 90x40 cm. Duża powierzchnia maty, imitująca prawdziwe kamienie, pozwala skompensować brak chodzenia na boso po naturalnych nawierzchniach. Wyraziste kolory zapewniają przyjemność wykonywania ćwiczeń. Mata sensoryczna do masażu sprawdzi się także u osób dorosłych, które poszukują rozwiązania dla skutecznego pozbycia się napięcia w stopach.
  5. Mata do masażu z grą planszową z 8 elementów. Bawić się może od 1 do 4 osób, wykonując zadania bezpośrednio na macie – dzieci będą zachwycone taką rozrywką.

Masy plastyczne

Są to: plastelina, glina, ciasto, piasek kinetyczny i tym podobne. Różnorodność kolorów i występowanie zapachu sprawią, że dziecko zainteresuje się grami dotykowymi.

Elementy grawitacyjne

Obejmują różne huśtawki, hamaki z lycry, trampoliny, antypoślizgowe piłki fitball, zjeżdżalnie i wiele innych. Wchodząc w interakcje z takimi przedmiotami dziecko aktywnie korzysta z aparatu przedsionkowego i poprawia koordynację ruchów.

“Magiczne” przedmioty

Są to ozdobne girlandy, kolorowe elementy połączone z monochromatycznym otoczeniem, kalejdoskopy, świecące kule. Ćwiczenia z takimi elementami rozwijają percepcję wzrokową dziecka, dodatkowo są wprowadzane kolory, rozmiary i kształty.

Gdzie można nauczyć się integracji sensorycznej? Jest to dość złożona nauka, która wymaga zintegrowanego podejścia. Najlepiej skontaktować się z ekspertami w celu uzyskania porady. Jednocześnie zabawki do integracji sensorycznej mogą być bezpiecznie używane w domu – przyniesie to tylko korzyść dziecku.

Hity sprzedaży